Zima v SNG

Slovenská národná galéria (SNG) je najväčším slovenským múzeom umenia. Jej postavenie je jedinečné – venuje sa nielen starému, modernému a súčasnému umeniu, ale aj užitému umeniu, dizajnu, fotografii a architektúre. Zbierkový fond galérie tvorí vyše päťdesiatpäťtisíc diel. V zimnom období 2013/2014 otvorila SNG nové výstavy, ktoré by ste si nemali nechať ujsť. Slovenská národná galéria ako prvá verejná inštitúcia na Slovensku od januára 2014 ruší vstupné a všetky svoje výstavy ponúka zdarma. Po vzore viacerých zahraničných múzeí tak budú mať návštevníci možnosť počas celého roka prísť a stráviť svoj čas s umením. Oboznámia sa s úplne novou, nestálou expozíciou SNG, ktorá prezentuje top diela zo zbierok SNG z obdobia gotiky a baroka, ako aj s výstavami moderného a súčasného umenia. Voľný vstup do SNG je krok, ktorým chceme pritiahnuť viac návštevníkov, svoj čas v galérii, opakovane si pozrieť výstavy a preniknúť tak hlbšie do tajov umenia. K zvýšeniu návštevnosti pomôže aj služba kníhkupectva Ex Libris v SNG, ktoré okrem katalógov a publikácií z dielne SNG ponúka aj množstvo krásnych kníh z iných známych vydavateľstiev, odborné časopisy či suveníry k jednotlivým výstavám. Voľný vstup v Bratislave a v Pezinku prinesie voľný prístup k umeniu bez obmedzenia! Súčasťou SNG sú aj štyri vysunuté pracoviská:
Zvolenský zámok, Kaštieľ Stážky v Spišskej Belej, Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku a Galéria insitného umenia v Pezinku. Zvolenský zámok je v súčasnosti najbohatšou obrazárňou výtvarných diel na Slovensku, v ktorej nájdete kolekciu starého umenia od 14. do 19. storočia. Špecifické postavenie v programe expozícií má Galéria Ľudovíta Fullu, kde je vystavená reprezentatívna časť diela autora, ktorú venoval štátu. Výstava je doplnená o muzeálnu prezentáciu súkromných priestorov Ľ. Fullu. Expozícia v Schaubmarovom mlyne v Pezinku je zameraná na svetové aj domáce insitné umenie.

Slovenská národná galéria v Bratislave aktuálne ponúka výstavy a programy v Esterházyho paláci na Námestí Ľ. Štúra 4, kde prebiehajú výstavy domácej aj zahraničnej produkcie. Až do 23. februára 2014 si na treťom poschodí môžu návštevníci pozrieť výstavu Zaujatí krásou. Päťdesiate roky v dokumentárnej fotografii. Názov výstavy je inšpirovaný názvom jednej z vystavených fotografií od Ivana Kozáčka. Odráža fakt, že klasické formy socialistického realizmu sa v slovenskej fotografii tohto obdobia príliš neujali. Obvyklé propagandistické a budovateľské témy zaznamenávala predovšetkým agentúrna fotografia z pobočky ČTK na Slovensku. Slovenskí fotografi sa venovali síce žiadaným témam, ale robili to tak, aby to spríjemnili sebe, aj divákom. „Krásne ciele“ socializmu chceli fotografovať „podľa zákonov krásy“ (parafrázovaná myšlienka Karla Marxa). Poetizácia práce a budovateľských tém ku koncu desaťročia plynulo vyústila do fotografickej poézie všedného dňa. Alternatívne koncepcie alebo kritické postoje boli síce v slovenskej fotografii päťdesiatych rokov zriedkavé, avšak na druhej strane sa v nej objavil dostatok originálnych autorov s novou a dodnes prekvapujúcou interpretáciou okolitého sveta.

Do 23. marca 2014 vystavuje u nás americký divadelný režisér, choreograf, videoumelec, dizajnér zvukových a svetelných inštalácií Robert Wilson, ktorý získal renomé aj vďaka spolupráci s osobnosťami z rôznych umeleckých a kultúrnych sfér (Allen Ginsberg, David Byrne, Tom Waits či Marina Abramović). Popová ikona Lady Gaga najnovšie oznámila spoluprácu s Wilsonom na svojom novom projekte ARTPOP. Výstava Videoportréty predstavuje výber z jeho ikonických videoportrétov osobností z rôznych sfér popkultúry. Túto výstavu do SNG priniesla J&T Banka a agentúra Pavleye Art and Culture. Ako reakciu na zatvorenie veľkej výstavnej časti Vodných kasární sme pre návštevníkov pripravili novú expozíciu nestex nestála expozícia slovenskej národnej galérie, ktorú sprístuňujeme od 17. januára 2014. Nestála expozícia zbierok SNG z obdobia gotiky a baroka ponúka netradičný pohľad na najvýznamnejšie artefakty 15. až 18. storočia. Je rozdelená do šiestich sekcií,z ktorých každá maliarske a sochárske diela pozoruje z inej perspektívy. Prvá je nazvaná výraz & emócia, druhá bude venovaná protikladu typ & indivíduum. Expozícia pokračuje dvojicou priestor & ilúzia a svetlo & tma. Poslednými témami sú telo & gesto a život & smrť. Architektonický koncept výstavy umožňuje v primeranej miere aj dočasné intervencie (súčasné umenie, reštaurátorská dokumentácia, výstavné boxy na menšie kolekcie a pod.) Hoci vo väčšine prípadov ide – primerane obdobiu aj profilu zbierky – o nábožensky motivované diela, určujúcim posolstvom expozície nebude ani vysvetľovanie ich ikonografie, ani otázky datovania a štýlu. Naopak, ťažiskom prezentácie sa v oveľa väčšej miere stane problematika funkcie, umeleckého zámeru a experimentu.

Robert Wilson: Brad
Pitt

Juraj Šajmovič, Vojnová
generácia, 1952
Čiernobiela fotografia,
Majetok SNG Bratislava

Ján Cifra, Bratislavské
motívy.
Muzikanti, 1957
Čiernobiela fotografia,
Majetok SNG Bratislava

Kde nás najdete

Slovenská národná galéria, Esterházyho palác, Námestie Ľudovíta Štúra 4, Bratislava (výstavy, kníhkupectvo Ex Libris),

Otváracie hodiny: utorok – nedeľa: 10.00 – 18.00 h, Štvrtok: 12.00 – 20.00 h., Voľný vstup
Kontakt: tel.: 00-421-2-20 47 61 11, e-mail: info@sng.sk, www.sng.sk

Voľný vstup do SNG
v roku 2014 vďaka

 

Leave a Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *